Kunsti ost-müük. Kuuba kunst.


Kunstnik Roidley Perez Navarro oma töödega. Foto Jaak Nilson.
Peatusin kunstniku Roidley Perez Navarro kodumajutuses Trinidad de Cuba linnakeses täiesti juhuslikult.
Mind viidi oma 40 aastat vana Žiguliga Trinidad de Cuba koloniaallinna, mis oli kunagi saare suhkrurooistanduste peamine piirkond. Seal, Kariibi mere kaldal on Kuuba üks paremini säilinud koloniaallinn, mis on ka UNESCO maailmapärandi nimekirjas.

Selle vana masina peale sattusin siis, kui mul jäi ära üks ekskursioon, sest selgus et olin ainus huviline. Kuubal tuleb olla jutukas ja kui üks uks sulgub, siis avaneb kohe teine, sest keegi teab kedagi, kes teab kedagi, kes väikese taskuraha eest aitab sind...
Pool tundi ootamist ja oligi vana Žiguli kohal. Kuna mu hispaania keele oskus piirdus ainult lausega una cerveza por favor- üks õlu palun, siis öeldi et juht räägib inglise keelt so-so. See tähendab, et ei räägi. Aga saime hakkama. Olin algul nördinud, et ei saanud ekskursioonile, kuid nüüd oli mul privaatne reis soovitud kohta.
Kuna olen fotograaf ja tahan pidevalt ka pildistada, siis saime teha ekstra peatusi. Seega reisil olles pea püsti, ühe asja äralangemine võib viia hoopiski uute tutvusteni. Ja mis veel, Kuubal on kombeks, kui tee ääres nähakse ilusat naist, siis annab juht signaali ja hõikab aknast, hola chica- tere tüdruk, beibe, kaunitar. Ja naised siis reageerivad rõõmsalt vastu, lehvitades käega.
Tal oli tuttavate ja eriti kenade naiste jaoks teine signaal, ehk siis kaks erinevat signaali, mida ta kasutas vastavalt oma äranägemisele.

Trinidad de Cuba. Fotod Jaak Nilson.


Trinidad de Cuba. Fotod Jaak Nilson.
Jõuame linna ja juht küsib, et kas mul on seal öömaja juba olemas.
Saades minult eitava vastuse, sain teada, et turiste on palju. Loomulikult teadis ta kedagi, kellel on kodumajutus. Juht tundus üldse kõiki tundvat ja teadvat. Jõudsime ühe maja juurde ja peale väikest keskustelu selgus, et proual on maja külastajaid juba täis. Aga pole midagi, tal on kohe 150 meetrit eemal sugulased ja nende juures saab ööbida küll. Nii oligi. Mees oli seal majas kunstnik, kes tegi väga huvitavaid maale ja proua tegeles kodumajutusega. Ühtlasi oli seal võimalik soetada kunsti.
Kui kauboi helistab hobusele...Trinidad de Cuba. Foto Jaak Nilson.

Vaade hommikusöögilauast kodumajutuses. Foto Jaak Nilson.Hommikuti viis isa oma tütart rolleriga kooli ja sageli hüppas ka kutsa peale ja sõit läks käima kolmekesi.

Olin lummatud neist piltidest fuajees ja sellest kodumajutusest. Oma kolmandal reisil Kuubale, detsembris 2019 jõudsin teist korda Trinidadi. Kahjuks ei saanud ma selle pere juures ööbida, sest majutus oli hõivatud, kuid astusin läbi, et tere öelda ja viisin neile mõned paberile prinditud fotod, mida olin esimese reisi ajal teinud.

Hommikused tegemised.


Isa viib tütre kooli. Kutsa hüppab samuti rolleri peale. Fotod Jaak Nilson.


Õhtuti on linna peaväljaku kõrval avatud Casa de la musica-muusikamaja, kus tantsitakse salsat, igal õhtul mängib erinev ansambel, voolab rumm, kokteilid Cuba libre, Mojito, Pinacolada ja suitsetatakse sigarit lõunamaa öös. Seda kõike muidugi enne viirust ja loodetavasti peagi jälle.
Jaanuaris 2021 tekkis aga mõte, et üritaks selle kunstniku töid ka Eestis pakkuda. Võtsin Roidleyga ühendust ja sain nõusoleku.
Kirjutasin pisut oma emotsioonidest ja püüan avada tausta, et valgustada meile täiesti tundmatu kunstniku elu-olu ja tema
 kodulinna olemust. On ju kunst seotud emotsioonide ja meeleoluga.

Roidley Navarro alustas oma karjääri maalikunstnikuna, kuid õlimaalideks kastutavad värvid ja nendes sisalduvad keemilised ühendid põhjustasid allergiat. Nüüd joonistab kunstnik oma tööd söe ja musta pastelliga ning lisatud värvilised detailid on tehtud õlivärvi ja akrüüliga.
Roidley teoseid iseloomustab realistlik joonistamine. Artist püüab edasi anda kujutatavate objektide fotograafilist reaalsust, kuid ta maalid on täielikult joonistatud, mitte fotod.

Kunstniku stiil on segu sürrealismist ja hüperrealismist. Talle meeldib maalidel segada palju eri materjale ning lisab isegi reaalseid esemeid. Suurematelt teostelt leiab ka füüsilisi esemed nagu luud, kell, jms.
Navarro loomingu objektid ja teemad edastatakse realistlike, fantastiliste ja metafooriliste elementide seguna, et viia vaataja maise võimalikkuse piiridest kaugemale. Tema kunstiteosed käsitlevad intuitiivse tarkuse, kontekstualiseeritud objektide ja lapsepõlve teemasid.  Tegemist pole tavalise joonistuse ega maaliga, vaid pildid on millimeetriste punkide kaupa lõuendile pandud.
Teosed on unikaalsed ja samast motiivist ei ole korduvaid eksemplare. Siin nad siis on.
Kunsti müük. Mõlemad teosed on Sarjast Encierros-Kinnipidamised. 2019.  Süsi, pastell ja akrüül lõuendil. Kumbki maal on 40 x 50 cm. Roidley Navarro.
Kunstnik tööhoosAju vargus ”2018. Süsi, pastell ja õli lõuendil. 130 x 140 cm.
Hirmutis 2020. Süsi, pastell ja akrüül lõuendil. 70 x 85 cm. Roidley Navarro.Vastandlikud teed 2017. Süsi ja pastell lõuendil. 150 x 160 cm.
Väike rätsep 2017. Puusüsi, pastell ja akrüül lõuendil. 120 x 90 cm.Maailm mustvalgel  2020. Süsi, pastell ja õli lõuendil. 100 x 180 cm. Roidley Navarro.
Teine pool 2017. Süsi, pastell ja õli lõuendil. 80 x 160 cm. Roidley Navarro.
Selle pildi saab ilma puurita, mis on siinsel foto kujutatud installatsioonina
Seda pilt i on võimalik saada nii luuaga kui ilma, Luud on installatsioon. 
Pildi mõõtmed 100 x 140 cm, hind ca 1500 eurot.

Mees kivil. Suurus 120 x130 cm. Hinnaks  ca 1500 eurot

Huvi korral kirjuta ja täida allolev vorm.
Hinnad on väga erinevad ja hetkel ka umbkaudsed,
Alates kusagil 800 eurost ja üks suur pilt on isegi vähemalt 5500 eurot. 
Üldjuhul mida suurem pilt, seda kallim hind, kuid mitte alati.

Email again:
Eelmine
Äri Kuuba moodi
Järgmine
KIngitus. Kuuba kalender 2023

Vastused puuduvad

Email again: