Kuidas nutifotot töödelda?

Pea-aegu iga pilt vajab vähemal või rohkemal määral järeltöötlust. Kuidas seda paremini teha?

Peipsi järv, Kauksi. Foto Jaak Nilson

Peale telefoniga pildi tegemist on samas nutiseadmes võimalik teha nii esmane kui ka põhjalikum fototöötlus. Siinkohal soovitan kasutada Snapseed rakendust, kuna see on üks võimekamaid vabavaralisi programme, mis saadaval nii iOS kui Android operatsioonisüsteemiga seadmetele.

Pea iga foto tahab mingil määral töötlemist – väga harva saab pildi, kus pole tarvis muuta kontrasti, värviküllastust või heledust-tumedust ning kadreerimist.

Järgnevad näited fotode töötlemisest ei ole absoluutne tõde ühestki vaatenurgast vaadates. Pigem on need illustreerimaks seda, kuidas on võimalik fotode järeltöötlusele läheneda.

Tegelikult on olemas fototöötluse järjekord ehk mida on mõistlikum teha eelisjärjekorras, mida hiljem.
Esimese sammuna sea õigeks pildi heledus-tumedus. Peale seda on parim korrigeerida värvitasakaalu ehk valgetasakaalu – vastavalt vajadusele soojemaks või külmemaks. Peale seda reguleeri juba foto kontrastsust.

Viimases fototöötluse sammus saad tegeleda foto kadreerimisega – lõigates näiteks ülearused ääred maha ning vajadusel korrigeeri ka perspektiivimoonutused nagu viltused seinad jms – viimast just eriti hoonete vms puhul. Kõige lõpus, viimase asjana, võid ette võtta eelseadistatud filtrite lisamise või lisada värviküllastust – saturation.

Pea meeles, et nutitelefoni ja tahvelarvuti ekraan on palju kirkam ja särtsakam kui tavaline matt arvutiekraan. Sellega on soovituslik arvestada – kui postitate pildi Facebooki, siis selle süsteemid ja faili kokkupakkimine söövad pildi kvaliteedi ära. Et pilti oleks ka Facebookis ilus vaadata, peab foto olema heledam, suurema kontrasti ning värviküllastusega.

Enamasti vajavad kõik pildid hiljem mingil määral lõikamist, kuna telefoni väikesel ekraanil ei saa alati ideaalselt näha ja momendi tabamisega on kiire. Kuidas siis pilti paremini kadreerida, et ka hiljem oleks mugavam lõigata? Väga lihtne, jäta pildistamisel kaadri servadesse pisut ruumi, siis saad hiljem kompositsiooni ning kadreeringut soovi korral muuta.

Vasakpoolsel pildil on tüüpiline Eesti ilm. Paremal pool on aga Snapseed filtrite alt läbi käinud foto – lisaks retrohõngulisele seepia-toonile on fotos olemas soojus.




















Selliste filtrite lisamine ongi eriti mõistlik siis, kui puudub konkreetne ilus valgus – taevas on näiteks valge-hall ning sinine värv puudub täielikult. Pildistada tuleb aga alati nullseadetega ehk mitte ühtegi filtrit lisades. Seega saate originaalfaili, mida on hiljem järeltöötluse käigus võimalik ka filtrite abil tuunida. Kui aga pildistate ikka mõne ekstra filtri abil, siis pole sageli hiljem võimalik
klassikalist pilti saada.

Ma ei õpeta, kuidas oleks ainuõige viis pildistada või pildile järeltöötlust teha, vaid püüan pildistaja mõtted liikuma panna.

Samas on hea soovitus see, et kui pildistada halli ja värvitu ilmaga, siis tehke värvilisest pildist must-valge pilt. See annab fotole sügavust juurde.
Kui Snapseed on telefonis avatud, siis üleval paremal servas on kolm punkti, kust leiab mitmeid õpetusi, kuidas pilti töödelda.

Kui soovid oskusi lihvida, siis rohkem infot leiab allolevalt lingilt.
Nutifotograafia privaatõpe ja samuti väiksematele rühmadele ja kollektiividele.

https://bit.ly/3qgKoIO
 

Eelmine
Telefoniga hämaras pildistamine.
Järgmine
Kas tellida fotograaf või pildistada ise kinnisvara?

Vastused puuduvad

Email again: