Sotsiaalmeedia mõjutamine

Foto Jaak Nilson
Oled sa tont või inimene? Sotsiaalmeedia ja influencerite ajastul oleks vist õigem, oled sa robot või inimene?
Moodsa aja rahateenimisest ja turundusest. On poolavalik saladus, et nii mitmedki meie sotsmeedia tipud ostavad laike oma postitustele juurde. 500 laiki saab ca 5 euro või dollari eest, et näidata enda mõju reaalsest suuremana.Oled sa tont või inimene?
Sotsiaalmeedia ja influencerite ajastul oleks vist õigem, oled sa robot või inimene?

Moodsa aja rahateenimisest ja turundusest. On poolavalik saladus, et nii mitmedki meie sotsmeedia tipud ostavad laike oma postitustele juurde. 500 laiki saab ca 5 euro või dollari eest, et näidata enda mõju reaalsest suuremana.
Need on siis laigid, mida genereervad libakontod ja robotid ehk botid.

Oled sa tont või inimene?                            Foto Jaak Nilson
Minagi püüan oma Instagrami kontot kasvatada ja influenceri ehk sotsmeedia mõjuisikuna pisut teenida, kuid see pole lihtne. Keskendun eelkõige Instagramile, mis on visuaalne platvorm. Ühtlasi pakun firmadele teenust nende sotsiaalmeedia kontode haldamisel.  See tähendab siis tellija ehk brändi kontole piltide lisamist, pildiallkirjade koostamist, küsimustele vastamist, laikmist, jms. tegevust ehk jälgijatega pidevat suhtlemist. 
Esmalt võiks läbi mõelda, mis on ettevõtte soov ja millised on raamid, kus siis 
sotsmeedia mõjutaja ehk sotsmeedik tegutseb. Milline on pildimaterjal?  Kas see tuleb firma poolt või pakub seda sotsmeedia mõjutaja. Sotsmeedia mõjutaja loodud sisu saab pakkuda nö sotsmeedik oma seinal kui ka siis ettevõte oma lehel. See on ühise arutelu teema, et saavutada ettevõttele võimalikult parim tulemus.

Maailmas väga tuntud sotsmeedia esindajad on Kardashianide ja Jennerite klann. Mõlemil on 120+ miljonit jälgijat.
Esimene on tuntud oma suure tagumiku poolest. Samas on näiteks üle 12 miljoni jälgijaga Jens Selter tuntud pringi ja treenitud keha poolest. Sirutab aga oma jalakese välja ja ajab tagumise poole punni ning kasseerib kümneid tuhandeid dollareid ühe postituse pealt. Jalg ette ja toetumine varbale, seda poosi kasutavad paljud. Klišee, aga mis parata.
Mulle meeldib itaallane Brahmino, kes on imeline fotograaf ja videorežissöör. On, mida õppida. Peamiselt ikkagi lugude jutustamine ilma ennast näitamata. Tal oli ligi miljon jälgijat. Klientideks Ducati mootorrattad, Lamborghini, jms. Arvatavasti ei ole ta otseselt sotsmeedik, vaid siiski rahvusvaheliselt tuntud fotograaf. Kuna tal on meeletu jälgijaskond Instagramis, saab ta kasseerida lisaraha ning pakkuda selle läbi ka firmadele lisaväärtust. Täpselt nagu sportlased, lauljad või näitlejad.

Maapealne elu on siiski proosalisem. 2018 aasta lõpus oli ka Eesti influencer’ite vahel tüli, kus üks blond piiga süüdistas teist, et too ostab laike oma postitustele juurde. Kõige kummastavam aga oli, et süüdistajal endal on väga palju laike postituste all, isegi ebaloomulikult palju. Võta siis kinni, kes must ja kes valge, või on kusagil ka 50 halli varjundit olemas. Igatahes konkurents on tihe ja kasutatakse kõiki võtteid, et iseennast tõsta.
Mallukal on isegi omanimeline saade Kanal 2s ja kohtulugu Ekspress grupiga, kuna avaldas täismahus tasulise artikli oma sotsmeedia seinal. Siis on Paljas Porgand. Lugeda oli, et Palja Porgandi firma käive on ca 4000 eurot kuus. Pole ju paha. Siis Brigitte Susanne Hunt ning Eestis esimestena tuntuks saanud Katri Kats ja Juhani Särglep, kes teenivad väidetavalt 10 000 kuus ning on tandem nii töös kui eraelus. Nemad tegutsevad küll rohkem rahvusvahelisel tasemel.
Sotsmeedikuid on veel teisigi ja loomulikult siis ka tuntud artistid, kellel palju jälgijaid, kuid nemad nähtavasti eriti sotsmeedias toodete promomisega ei toimeta.

Loomulikult on siin eelis noortel kenadel piigadel või ka noormeestel, kes saavad olla ise oma konto kui ka isiku kaudu pildil. Kuid mul on üks teine eelis. Olen fotograaf ning seetõttu oskan jutustada lugusid läbi piltide, iseennast näitamata. Seega vaatan asju pisut teisest vaatevinklist.
Antud hetkel blogi platvorm ei võimalda Instagramis olevat teksti lisada ja ei genereeri ka ise seda, seega klõpsa pildil, siis näed ka teksti, mida olen fotole lisanud. Instagrami postitus koosneb 5 pildist. 

Selliseid näiteid on maailmast piisavalt, pigem läheb see sotsmeedia ja klassikalise reklaami kombinatsiooni. Kui vajan pildile modelli, siis lihtsalt leian ja saan oma kontol nö sotsmeedikuna tegutseda. Ma pole kindel, kuid olen selle sõna vist ise välja mõelnud.
Sõna sotsmeedik on päris hea, sest influencer on inglise keelest. Meie keeles oleks see mõjuisik, mis on igavavõitu, kuid sotsmeedik on pisut huumorivarjundiga ja võiks sobida küll. Ja muidugi on avalik saladus, et nii mitmedki meie tipud ostavad laike oma postitustele juurde. 500 laiki saab ca 5 euro või dollari eest. Mõnelgi suure jälgijate arvuga Instagrammeril on suur hulk kontodest ostetud. Kontosid saab osta libakontodena kui ka orgaaniliselt. Orgaaniline tähendab, et soovitud kontot hakkavad jälgima teised reaalsed kontod ehk inimesed. Muidugi on oht sattuda robotite ehk bot`ide peale. Näiteks paar päeva tagasi hakkas mu pilte massiliselt laikima hulgaliselt Aasiast pärinevaid kontosid, kelle oma kontod jälgivad 7500 teist kontot, ning neil pole ühtegi pilti ega postitust, kuid laike on üksjagu. Seega surnud hinged.

Lisan siia veel ühe pildiseeria, mis jutustab lugu leivategemisest. Kuna mul on endal tuhandete fotodega 
http://www.jaaknilson.ee  pildipank, siis leian sealt ikka ja jälle sobilikku materjali. Leivategu algab põllult koos mitmete tööprotsesside kajastamisega ning jällegi on 5 pilti ühes postituses. Muidugi võiks neid üles panna mitme päeva jooksul ja ühekaupa, kuid siis läheks lugu jällegi osaliselt  kaduma. Võimalusi on palju. Kui on soov ka teksti näha, siis klõpsa pildil.

Orgaaniline kasv tähendab, et arvuti hakkab jälgima etteantud parameetritega teisi kontosid. Samal ajal ka lisades laike ja kommentaare.  Automaatsete kommentaaridega võib alt minna, sest kui paned oma äsja lahkunud koerast pildi ja automaat laigib seda ning lisab, et äge pilt, siis on see ikka mage küll.
Inimene vaatab ning siis ise otsustab, kas ta hakkab tagasi vastu seda kontot jälgima.
Hea väärtuslik pildimaterjal ehk sisu ning teiste kontode laikimine ning jälgima hakkamine ongi sisuliselt peamine moodus, kuidas enda kontot kasvatada. Instagram ei luba automatiseeritud tegevusi, kuid ausalt öeldes pole suurt vahet, kas seda teeb inimene või masin, sest vastujälgimise otsustab ikkagi konkreetse konto omanik, mitte masin. Kuid nagu mainisin, lubatud see pole.
Kehtib põhimõte, 5-3-1. Pane inimese kontole 5 laiki, 3 kommi ning hakka jälgima ning siis on ka lootust, et ta hakkab sind vastu jälgima.
Mõned soovitavad ka 10-5-1 varianti, loomulikult pole siin absoluutset reeglit. Kindlasti peab laikima ja kommima erinevaid pilte, mitte, et kõik kommid ühele fotole.

On olemas ka grupid, kus siis antakse üksteisele teada, et uus postitus tuleb ning teised grupiliikmed sööstavad siis oma kolleegi toetama, ehk kommenteerima ja laikima.
Ostetud laigid on IG poolt keelatud, kuid vahelejäämise võimalus on väike.
Kommentaare on palju raskem saada. Kommentaar peaks olema vähemalt neli sõna ja mitte koosnema ainult emotikonidest. Siis peaks Instagram arvestama kommentaari täisväärtuslikuna ja kui asi tundub algoritmile hea, siis töötab masinavärk juba sinu heaks.
Kõike seda varjutab paras saladusteloor, sest nii FB kui IG ei avalda oma algoritmide parameetreid. Enamik teadmisi saab Instagrami ametlikust infost ja internetis leiduvast, mida inimesed on ise kogenud.

Noored kaunitarid, kes on peamised sotsmeedikud, saavad müüa siiski teatud kraami nagu ilutooted, toit, riided, jms. Need on ühed paremini kaubaks minevad asjad üldse ja sobivad sotsmeedikute teemaga hästi, sest põhiline vanusegrupp IG-s on 18-24. Siis pisut väiksem grupp on 25-34 ning veelgi väiksem 35-44 aasta vanused. Kui kõige noorem vanusegrupp on ca 60 % jälgijate arvust protsenti, siis teine ja kolmas kahepeale moodustavad kokku umbes kolmandiku ning ülejäänud on siis veel nooremad või hoopiski vanemad.
Kindlasti erinevad vanusegrupid pisut ka riikide lõikes. Minu konto puhul on Eestist nooremat rahvast rohkem, samas on välismaalt jälgijate vanus pisut kõrgem. Kindlasti mõjub siin ka iga Instagrami postitus erinevalt, sest sõltuvalt fotost on ka huvilised ehk jälgijad erinevad. Sõltub, kas märksõnad ehk hashtagid on eesti või inglise keeles.

Nii FB kui Instagram ei tee oma platvormi lihtsalt toreduse pärast. Nende eesmärgiks on raha teenida. Seega näitab Instagram postitust algselt ainult ca 10 protsendile su jälgijatest. Kui laike tuleb palju siis kuvatakse neid juba rohkem ka teistele. On täiesti loomulik, et tähelepanu saada on keeruline, sest konkurentsis on iga päev miljonid pildid.
Seega, kui su postitus ei edene laikide ja kommentaaride poolest, siis on üks esimesi võimalusi osta Instagramilt endalt reklaami ehk teha endale ärikonto, mis oleks igati aus ning orgaaniliselt näidata oma postitusi teistele. Ärikontot aga ei tehta, sest siis on kauba ja kraami tutvustamine justkui ametlik reklaam ja ei mõju enam sotsmeediku isikliku eelistusena. Samas peab seaduse järgi olema sotsmeedia reklaami juures märge, #ad või paid partnership,  sest siis on tegemist läbipaistava asjaga ning inimesel on võimalik aru saada, kas see on nüüd reklaam või mitte. Samas trükimeedias on märge sisuturundus. Kui vaatate kinos filmi või tv-saadet, siis ei libise kaamera kunagi juhuslikult üle iPhone või Fordi logo, see on makstud sisuturundus.
Seega püütakse ärikontot mitte teha ning märge reklaamile jäetakse sageli kasutamata või siis peidetakse osavalt teksti sisse. Firmad kasutavad enamasti ärikontot ja sealt saab tegelikult väga head infot oma postituste tagasiside kohta. Selleks on olemas igatsorti teisi platvorme, kes monitoorivad su kontot, kuid IG enda oma on väga mugav ja see on samas seadmes ehk telefonis.


Sotsmeedias on olulised kaks näidikut, mida mõõdetakse. Üks on reach ehk kui palju erinevaid inimesi on postitust näinud, teine aga engagement ehk siis kaasatus. Kaasatuse protsent tuleb jälgijate arvu, postituse hulga, kommentaaride ning laikide suhtarvust.  Kui inimesel on Instagramis vähe jälgijaid, ca 1000-3000 näiteks, siis on kaasatus tavaliselt kõrge,  mul oli isegi 10 protsenti. Uute jälgijate lisandudes hakkab see jällegi vähenema. Neil, kel juba 100 000 jälgijat, võib engagement olla ainult paar protsenti. Tuleb see ikkagi sellest, et vaatamata populaarsusele ei kuva Instagram inimestele su postitusi.

Kui 2018 aastat peetakse microinfluencer’ite ehk väikese jälgijaskonnaga sotsmeedikute ajastu alguseks, siis 2019 võiks pidada isegi nanomõjuisikute algusaastaks.
Firmad on aru saanud, et parem on kasutada palju väikese jälgijaskonnaga sotsmeedikuid kui ühte suure jälgijate arvuga saadikut. Ettevõttele teeb see rahaliselt sama kulu, kuid tagasihoidliku jälgijaskonnaga sotsmeedikutel on kaasatus ehk engagement  sageli kõrgem ning nad on usaldusväärsemad kui mega-, gigasaadikud.  Kui neid sedasi nimetada saab

Kui teha iga nädal mitu postitust eri toodete promoks, siis ühel hetkel võib sotsmeediku usaldusväärsus kahanema hakata, sest üks inimene ei saa erinevaid ilutooteid või midagi muud  ise pidevalt kasutada. Üks tuntud Eesti sotsmeedik ütles mulle, et teda on ära tüüdanud noorte naiste pildil olemine mõne toote najal või siis tootega koos. Üks jalg on välja sirutatud pisut, no täiesti ebaloomulik värk. Samas pole vahet, kas pildil on Malle, Karu-Kati, Caroline või keegi teine. Ja muidugi moekad fotod, kus inimesel pole ühtegi kortsu ega nahapoori näos. Tänu Photoshopile või mõnele muule tarkvarale.
Noored  laigivad neid pilte, sest soovivad olla oma iidolitega sarnane, täiesti arusaadav.
Paljude firmade turundusosakondades töötavad samuti noored, vanuses 20-30, kuid firmaomanikud on enamasti juba pisut vanemad inimesed.
Olen ca 15 aastat müünud rahvusvahelistes pildipankades omi pilte. Kuidas saavutada edu? See tuleb siis, kui teed asja, mis sulle meeldib ja mida oskad. Siis pidavat edu su juurde tulema. Paraku alati ei tule, vahest tuleb ja sedagi osaliselt, kuid ilma proovimata ei tea seda keegi. Seega peab ka sotsmeedik panema end alati firma rolli. Mida tema poolt pakutav teenus ehk postitus annab ettevõttele, kes raha välja käib. Kas see viib üles toote või teenuse kasvu. Või annab vähemalt infot. Või saab firma sotsmeediku poolt loodud sisu ehk pildimaterjali ka oma lehel kasutada.
Ühtlasi peab sotsmeedia mõjuisik teadma oma jälgijaid. Ei saa tutvustada Eesti toodet eestlastele, kui jälgijad on Indiast või Türgist. See ei toimiks.

Paar huvitavat tähelepanekut ja arvutamist. Mu Instagrami kontol on 25.01.2019 seisuga 7800 jälgijat.
Mu konto kaasatus ehk engagement on üle 8 %, seda siis viimase 12 pildi ulatuses. Muidugi see kõigub, millal on uus pilt üles pandud, jne. Kui nüüd osta reklaami siis kasvab oluliselt laikide arv, kuid reach ei suurene alati samas tempos. Ei ole nii, et laigid suurenevad kaks korda ja reach samuti kaks korda. See on ikkagi ennustamatu tegevus. Mõnes mõttes on reach olulisem kui laik, sest paljud näevad, aga ei laigi. Nad kas ei viitsi või ei soovi ka näidata, et on Instagramis või Facbookis.
Mu konto vanuseline grupp jaguneb umbes
18-24a  - 21%, 25-34a  - 32% , 35-44a - 22% vahel. Kui nüüd ärikonto abil panna vanuseks 24-50 tekkib meeste-naisete osas muutus. Postitust näeb ca 53 %mehi ja 47 % naisi, enne oli see vastupidi, naisi pisut rohkem siiski. Seega saan teada, et kõige nooremas vanuserühmas on enamuses teismelised tüdrukud ja noored naised. Vanuse kasvades meeste osakaal suureneb.

See pilt oli mu ärikonto sponsitud pilt ja sain ühe juurde ööpäevaga 500 laiki. Hetkel on seal üle 770 laigi, kuigi kuvab blogis 347. Esimese kahe tunniga tuli üle 200 laigi, peale seda protsess pidurdub ning edasi hakkavad laigid suht vaikselt juurde tulema. Kusagile peale 200 paningi sponsitud Instagrami reklaami käima. Loomulikult on see igal kontol erinev, sõltub jälgijate arvust, laikide lisandumise kiirusest, jms. Parematele piltidele koguneb aja jooksul ilma reklaamita ca 400-500 laiki. Seda siis umbes ca 7800 mu konto jälgija juures.
Seega võib öelda, et kasutades ärikontot saan mõnekümne euro abil viia oma postituse soovitud vanuserühmani, valides kas mehed või naised ja samuti riigi, kus seda kuvatakse. Pole olulist vahet, kas su kontol 5000 või 50 000 jälgijat. Ärikonto abil saab klient selge ülevaate tulemustest ja ei pea mõtlema, kas sotsmeediku suur laikide hulk on tõeline või on libalaike juurde ostetud.

Sotsmeedikud on paljud hotellid juba marru ajanud ning ei soovi midagi enam neist kuulda. Hotellide turundusosakonnad saavad pidevalt pakkumisi, et me tuleme teie lukshotelli, oleme siin pisut ja siis teeme paar postitust ning teie müügiedu kasvab. Paraku on pöördumised sageli oskamatult kirjutatud, nii keeleliselt kui ka suhtluskultuurilt. Kui ikka saata ettevõttele kiri, et jou, jou, mida värki... teeme miskit ägedat, no siis vist koostööd ei toimu.
Pädaste mõisa hotelliga seotud Imre Sooäär küsis aasta tagasi, et mis mõju avaldab tema hotellile 20-aastase inimese IG postitus. Mitte mingit, vastas ta ise. Peab ütlema, et tal oli õigus. Ettevõte juhtkonna poolt vaadates ei suuda piiratud ostuvõimega noor tipphotellile mingi väärtust pakkuda. Sest tema jälgijaskond lihtsalt ei külasta seda hotelli.  Seega võib pildil olla tuhat laiki, kuid firmale see kasu ei too. Asja tuleks vaadata ettevõtte ja sotsmeediku ühistööna. 
Muideks, 90% mu Instagrami fotodest on tehtud telefoniga. Olen selle väikese imeasja suur fänn ja telefonifotograafia propageerija. Instagram oligi algselt loodud just telopiltide jagamiseks. Teen ka koolitusi, kuidas teloga paremini pildistada ja Huawei Next Image 2018 aasta konkursil valiti see foto 600 parema pildi hulka. Foto trükitakse paberile ning pannakse Pariisis näitusel välja. Osales kokku üle 400 000 pildi.
Lugege samuti mu Kuuba reisimuljeid blogist.
Ühtlasi leiate pisut infot, kuidas telefoniga paremini pildistada.
Soovijatele teen veebis privaatkoolitusi ning kui ettevõte külla kutsub siis ka 
gruppidele. 
https://www.instagram.com/jaaknilson/

Blogi päisest leiab Kuuba teemalise reisijutu, mis on osaliselt ilmunud ajakirjas Go Travel kui ka Postimehe reisiportaalis.
Kui on huvi enda fotograafialase täiendamise osas siis samas üleval on blogi päises on
/telefoniga-pildistamise-koolitus
Järgmine
Telefoniga pildistamise koolitus

Vastused puuduvad

Email again: